یکی از خطرات ایزوسیانات آسم شغلی است

خطرات ایزوسیانات چیست ؟

خطر ایزوسیانات

ایزوسیانات ها به عنوان عامل آسم شغلی، در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای صنعتی دیگر شناخته شده است. این خطر بقدری جدی است، که شرکت نگین تجارت شرق را به مطالعه خطرات ایزوسیانات وا داشته است.

ایزوسیانات در صنعت پلی یورتان
ایزوسیانات در صنعت پلی یورتان

 ایزوسیانات چیست ؟

ایزوسیانات (به انگلیسی : Isocyanate)، یک ترکیب آلی با فرمول عمومی –N=C=O است. این ماده شامل دو گروه ایزوسیانات است، که با عنوان دی ایزوسیانات شناخته شده است. به طور کلی، از واکنش ایزوسیانات ها با پلیول ها، در سنتز پلی اورتان استفاده می کنند.

موارد استفاده و کاربرد دی ایزوسیانات ها

ایزوسیانات کاربرد زیادی در ساخت پلی اورتان ها یا پلی یورتان ها دارد. گفته می‌شود فوم پلی اورتان بهترین عایق شناخته شده در جهان از نظر ضریب انتقال حرارت است. از دیگر کاربردهای ایزوسیانات می توان به استفاده آن در ساخت فوم ها، ساخت الیاف، صنعت اتومبیل و مواد عایق را نام برد.

ایزوسیانات در صنعت خودرو

قرار گیری در معرض ایزوسیانات

در صورت قرار گیری در معرض ایزوسیانات علائم زیر در فرد ظاهر می شود.

  • سوزش چشم
  • دستگاه تنفسی (موجب حساسیت می شوند)
  • سوزش پوست

خطرناک ترین عوارض قرار گیری در معرض ایزوسیانات شامل آسیب به اندام ریه و سرطان زایی است.

در زیر به توضیح این مطالب خواهیم پرداخت.

آیا ایزوسیانات به ریه آسیب می رساند؟

 MDI و سایر ایزوسیانات ها، چشم، دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، دستگاه گوارش و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این قرار گیری در معرض دی ایزوسیانات موجب سوزش بینی و گلو می شود. و در نهایت موجب سرفه می شود.

تحریک تنفسی ممکن است به علائم مزمن تنفسی تبدیل شود. همچنین، قرار گیری طولانی مدت در معرض ایزوسیانات موجب سندرم دیسترس حاد تنفسی یا سندرم اختلال عملکرد مجاری هوایی می شود.

 آیا ایزوسیانات موجب حساسیت تنفسی می شود؟       

حساسیت تنفسی، یکی دیگر از علائم قرار گیری در معرض ایزوسیانات ها است. ایزوسیانات می تواند موجب حساسیت در کارگران شود. در صورت قرار گیری مجدد در معرض ایزوسیانات، موجب حملات شدید آسم می شود. 

اختلالات تنفسی مرتبط با قرار گرفتن در معرض ایزوسیانات شامل آسم و پنومونیت است. حساسیت ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض غلظت های کم ایزوسیانات ایجاد شود.

به طور ی که، هنگامی که یک کارگر حساس شود، حتی غلظت کم ایزوسسیانات نیز می تواند علائمی مانند خس خس سینه، تنگی قفسه سینه، تنگی نفس و سرفه را در فرد ایجاد کند. افرادی که دارای پنومونیت مزمن حساسیت هستند نیز ممکن است دچار خستگی و کاهش وزن شوند. این علائم ممکن است بلافاصله بعد از قرار گیری در معرض ایزوسیانات ظاهر شود. یا ممکن است تا ۸ ساعت پس از مواجهه با آن به تعویق بیفتند. مرگ ناشی از آسم شدید در افراد حساس گزارش شده است.

آیا ایزوسیانات سرطان زا است ؟

ایزوسیانات به عنوان عامل سرطان زا در حیوانات شناخته شده است. با این وجود، داده های مبنی بر سرطان زایی متیل دی فنیل دی ایزوسیانات (ام دی ای) در انسان کافی نیست. متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) با درجه ی تجاری ۴۵% باعث انحراف کروموزوم در انسان می شود.(بعد از ۲۴ ساعت)

بنابراین NIOSH توصیه می کند، میزان قرار گیری در معرض ایزوسیانات ها و خانواده های آن را به حداقل برسانیم. زیرا این ماده موجب حساسیت تنفسی و سرطان زایی می شود.

قیمت محصول ایزوسیانات

جهت اطلاع از قیمت ایزوسیانات با شرکت ایران مول در ارتباط باشید.

خرید و فروش محصول ایزوسیانات

شرکت ایران مول به صورت تخصصی، ایزوسیانات را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و خرید ایزوسیانات با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

شماره ثابت :  02122876390
شماره همراه :  09198024432
واتساپ :  09198024432

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
ارسال پیام